Přehled o publikaci
2012
Návrh designu výzkumu shluků a sekvencí strategií učení se cizímu ve vazbě na vzdělávací výsledky žáků
VLČKOVÁ, Kateřina, Miroslav JANÍK a Jarmila BRADOVÁZákladní údaje
Originální název
Návrh designu výzkumu shluků a sekvencí strategií učení se cizímu ve vazbě na vzdělávací výsledky žáků
Název anglicky
Clusters and sequences of foreign language learning strategies and achievement
Autoři
VLČKOVÁ, Kateřina (203 Česká republika, garant, domácí), Miroslav JANÍK (203 Česká republika, domácí) a Jarmila BRADOVÁ (703 Slovensko, domácí)
Vydání
Jubilejní XX. konference České asociace pedagogického výzkumu s názvem Kvalita ve vzdělávání, 2012
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Prezentace na konferencích
Obor
Pedagogika a školství
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14410/12:00058177
Organizace
Pedagogická fakulta – Masarykova univerzita – Repozitář
Klíčová slova česky
design výzkumu; strategie učení; cizí jazyk; shluky a sekvence strategií; výsledky vzdělávání
Klíčová slova anglicky
research design; learning strategies; foreign language; sequences and clusters of strategies; educational achievements
Návaznosti
GAP407/12/0432, projekt VaV.
Změněno: 1. 9. 2020 14:17, RNDr. Daniel Jakubík
V originále
Zkoumání shluků a sekvencí strategií učení a jejich orchestrace představuje jednu z nových metodologických otázek v oblasti teorie osvojování cizího jazyka. Příspěvek prezentuje design navrhovaného výzkumu a diskutuje o jeho metodologických a konceptuálních limitech. Vycházíme z premisy, že strategie se nevyskytují izolovaně, nýbrž ve shlucích a sekvencích, a rozhodující pro úspěšnost učení je kvalita jejich orchestrace. Shluky a sekvence strategií jsou zkoumány u typických učebních situací spojených s používáním a osvojováním jednotlivých řečových dovedností (čtení, psaní, mluvení, poslech). Strategie jsou zjišťovány na základě přímého i nepřímého (videozáznam) pozorování, myšlení nahlas a navazujícího vybavovacího interview se žáky. Úspěšnost orchestrace strategií je hodnocena na základě úspěšnosti řešení dané jazykové situace, resp. úlohy expertním ratingovým posouzením. V tomto smyslu si klademe také otázku, které typy shluků a sekvencí strategií jsou charakteristické pro úspěšné/neúspěšné řešení úloh a s jakými dalšími parametry z hlediska jedince jsou spojeny. Pro zjišťování těchto parametrů navrhujeme použití dalších výzkumných nástrojů.
Anglicky
Exploring clusters and sequences of learning strategies and their orchestration is one of rising methodological questions in the theory of foreign language acquisition. Paper presents design of the proposed research and discusses its conceptual and methodological limits. Based on the premise that strategies do not occur in isolation but in clusters and sequences, we assume that the quality of the orchestration is crucial to the success of learning. Clusters and sequence strategies are examined in typical learning situations associated with the use and acquisition of particular language skills (reading, writing, speaking and listening). Strategies are derived from direct and indirect (video) observation, think-alouds, and follow-up interviews with students. Success of strategy orchestration is evaluated on the basis of success of solving particular language situation or the task by expert rating assessment. In this respect we also raise the question what types of strategy clusters and sequences are characteristic for successful / unsuccessful task solving, and what other parameters they are related to in terms of the individual. To determine these parameters, we propose to use further research instruments.