Přehled o publikaci
2023
Partnerství a rodičovství : Souhrnná výzkumná zpráva z šetření „Současná česká rodina 2020–2022“
ŠŤASTNÁ, Anna; Martin KREIDL; Dominika PERDOCH SLADKÁ; Barbora HUBATKOVÁ; Klára REIMEROVÁ et. al.Basic information
Original name
Partnerství a rodičovství : Souhrnná výzkumná zpráva z šetření „Současná česká rodina 2020–2022“
Name (in English)
Partnership and parenthood : Research report from the "Contemporary Czech Family 2020-2022" survey
Authors
ŠŤASTNÁ, Anna (203 Czech Republic); Martin KREIDL (203 Czech Republic, belonging to the institution); Dominika PERDOCH SLADKÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution); Barbora HUBATKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Klára REIMEROVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
Praha, 160 pp. 2023
Publisher
RILSA
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Research report
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
is not subject to a state or trade secret
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14230/23:00134584
Organization
Fakulta sociálních studií – Repository – Repository
Keywords (in Czech)
partnerské uspořádání; stabilita a nestabilita partnerství; kvalita partnerství; formy rodičovství; bezdětnost; rozhodování o rodičovství; etapy rodinného života; rodinné a mezigenerační vztahy
Keywords in English
partnership composition; partnership stability and instability; partnership quality; forms of parenthood; childlessness; fertility decision-making; stages of family life; family relationships; intergenerational relationships
Links
TL03000338, research and development project.
Changed: 5/11/2024 00:50, RNDr. Daniel Jakubík
V originále
Souhrnná výzkumná zpráva přináší první ucelené výsledky šetření GGP – Současná česká rodina, realizovaného od listopadu 2020 do července 2022 v rámci projektu „Obohacení datové báze pro tvorbu a evaluaci rodinné politiky“ (reg. č. TL03000338) spolufinancovaného se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA. Tato zpráva se zaměřuje na témata partner-ského a reprodukčního chování a rodičovství. První část analyzuje formování a rozpady koresidenč-ních svazků, kvalitu partnerských vztahů, postoje k manželství a nesezdanému soužití a partnerskou homogamii. Druhá část je zaměřena na rodičovství – popisuje dynamiku proměn vstupu do rodičovství pro ženy i muže z hlediska generací i úrovně vzdělání, reprodukční plány i normy spojené s reprodukcí a podmínky pro rodičovství a jeho dopady na vybrané oblasti individuálního nebo partnerského života. Studie mimo jiné ukazuje, že přes výrazný pokles sňatečnosti nedochází k obdobnému poklesu v koresidenčních vztazích. Nesezdaná soužití mají nejčastěji charakter předmanželských svazků a jejich počet v čase narůstá. Do koresidenčních svazků nejčastěji vstupují vysokoškoláci a středo-školáci, u lidí s nižším vzděláním jsou koresidenční svazky méně časté. Úroveň rozvodovosti v České republice sice postupně klesá, nestabilita koresidenčních partnerství ale naopak roste a nesezdaná soužití jsou v porovnání s manželstvím méně stabilní. Reprodukční plány zatím neodpovídají předpokladům výrazného poklesu plodnosti. V deklaracích přetrvává plánování modelu dvoudětné rodiny. Bezdětnost sice zůstává v rovině reprodukčních plánů na nízké úrovni, mateřství však v deklaracích mladých lidí přestává být vnímáno jako nezbytná součást života jedince. V reprodukčních plánech je patrná nezanedbatelná nejistota, především finanční dopady rodičovství a obtíže v oblasti skloubení práce a rodiny a negativní dopady rodičovství na možnosti pracovního uplatnění žen-matek jsou hodnoceny v porovnání s ostatními podmínkami rodičovství nejhůře.
In English
The research report presents the first comprehensive results of the survey GGP-Contemporary Czech Family, carried out from November 2020 to July 2022 within the project "Improvement of data basis for development and evaluation of family policy" (reg. no. TL03000338) co-financed with the state support of the Technology Agency of the Czech Republic under the ÉTA Programme. This report focuses on the topics of partner and reproductive behaviour and parenting. The first part analyses the formation and dissolution of coresidential unions, the quality of partner relationships, attitudes towards marriage and unmarried cohabitation, and partner homogamy. The second part focuses on parenting – describing the dynamics of changes in entry into parenthood for women and men in terms of generations and levels of education, reproductive plans and norms associated with reproduction, and the conditions for parenthood and its effects on selected areas of individual or partner life. The study shows, among other things, that despite the significant decline in marriage rates, there is no similar decline in coresidential relationships. Unmarried cohabitation is most often in the form of pre-marital unions and is increasing over time. Coresidential unions are most often entered into by university and high school graduates, while coresidential unions are less common among lower educated people. Although the divorce rate in the Czech Republic is gradually decreasing, the instability of coresidential partnerships is increasing and unmarried cohabitation is less stable compared to marriage. Reproductive plans do not yet match the projections of a significant fertility decline. Planning for the two-child family model persists in the declarations. Although childlessness remains low in terms of reproductive plans, motherhood is no longer seen as a necessary part of an individual's life in the declarations of young people. There is considerable uncertainty in reproductive plans; in particular, the financial implications of parenthood and the difficulties of reconciling work and family or the negative impact of parenthood on women's employment opportunities are rated lowest compared to other conditions of parenthood.