LOUTOCKÝ, Pavel. Vymahatelnost práva pomocí online řešení sporů. 1. vyd. Praha: Woltes Kluwer, 2020, 217 s. Právní monografie. ISBN 978-80-7598-752-5.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Vymahatelnost práva pomocí online řešení sporů
Název anglicky Enforcement of Law Through Online Dispute Resolution
Autoři LOUTOCKÝ, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Praha, 217 s. Právní monografie, 2020.
Nakladatel Woltes Kluwer
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14220/20:00117289
Organizace Právnická fakulta – Masarykova univerzita – Repozitář
ISBN 978-80-7598-752-5
Klíčová slova anglicky ODR; eJustice; ODR platform; Online Court; negotiation; mediation; court proceedings
Změnil Změnil: RNDr. Daniel Jakubík, učo 139797. Změněno: 19. 6. 2021 01:52.
Anotace
Tato monografie je zaměřena na vymahatelnost práva pomocí online mimosoudního řešení sporů. Pragmatickým důvodem pro vznik online řešení sporů (ODR) byla zejména absence adekvátních způsobů pro řešení sporů v online prostředí, jelikož státní mechanismy nedokázaly vhodně na takové spory reagovat. Postupným vývojem však ODR poskytlo nástroje, které jednak nejsou aplikovatelné jen v oblasti mimosoudního řešení sporů, jednak jejich prostřednictvím nejsou rozhodovány jen spory vznikající v online prostředí. Monografie v úvodu vymezuje pojem ODR a jeho konkrétní specifika, jakož i nástroje kterých využívá. V další části se zaměřuje na porovnání českého právního řádu a právního řádu Anglie a Walesu vzhledem k jejich odlišným přístupům k mimosoudnímu ODR. Zde je také krátce rozebrána mezinárodní právní úprava ODR. Poté jsou podrobeni rozboru a kritice tři vybraní poskytovatelé ODR. V závěru jsou zkoumány možnosti propojení mimosoudního ODR se soudními mechanismy pro celkové zvýšení efektivity problematiky řešení sporů (nejen) v online prostředí a vznik online soudů, které vycházejí ze zkušeností z využívání ODR a aplikují nástroje a metody v rámci online mimosoudního řešení již existující a dostupné. Hlavním cílem monografie je stanovení základních parametrů, které budou sloužit pro posouzení vhodného fungování vybraných poskytovatelů ODR. Tyto parametry by měly identifikovat podstatné složky ODR. Jejich vyhodnocení v závěru monografie by mělo posloužit jako inspirace, jak vhodně nastavit efektivní ODR systém a jakým způsobem jej konstruovat. Dílčím cílem pak je závěrečná úvaha o budoucnosti ODR v rámci soudního rozhodování a využívání online soudů.
Anotace anglicky
This monograph focuses on law enforcement through online dispute resolution. The pragmatic reason for the emergence of online dispute resolution (ODR) was mainly the absence of adequate ways to resolve disputes in the online environment, as state mechanisms failed to respond appropriately to such disputes. However, the gradual development of ODR has provided tools that are not only applicable in the area of out-of-court dispute resolution and are not only used to resolve disputes arising in the online environment. The monograph in the introduction defines the concept of ODR and its specifics, as well as the tools it uses. The next part focuses on the comparison of the Czech legal order and the legal order of England and Wales due to their different approaches to extra-judicial ODR. The international ODR legislation is also briefly discussed here. Then, three selected ODR providers are analyzed and criticized (EU regime, domain name dispute settlement and eBay dispute settlement). Finally, the possibilities of linking out-of-court ODR with judicial mechanisms to increase the overall effectiveness of dispute resolution (not only) in the online environment are analysed and the emergence of online courts based on experience from the use of ODR and application tools and methods in online out-of-court settlement are discussed. The main goal of the monograph is to determine the basic parameters that will be used to assess the proper functioning of selected ODR providers. These parameters should identify the essential components of the ODR. Their evaluation at the end of the monograph should serve as inspiration on how to properly set up an effective ODR system and how to construct it. A partial goal is the final consideration of the future of ODR in judicial decision-making and the use of online courts.
Vytisknout
Přidat do schránky Zobrazeno: 18. 5. 2024 18:06