DVOULETÝ, Ondřej and Ondřej HORA. Analýza dopadů programu podpory podnikání pro nezaměstnané v České republice (Analysis of the Start-up Subsidy for Unemployed in the Czech Republic). CVT test. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, vol. 68, No 2, p. 142-167. ISSN 0032-3233. 2020.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Analýza dopadů programu podpory podnikání pro nezaměstnané v České republice
Name (in English) Analysis of the Start-up Subsidy for Unemployed in the Czech Republic
Authors DVOULETÝ, Ondřej and Ondřej HORA.
Edition CVT test, Praha, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2020, 0032-3233.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization Fakulta sociálních studií – Repository – Repository
UT WoS 000544260200002
Keywords (in Czech) aktivní politika zaměstnanosti; podpora podnikání; nezaměstnanost; Česká republika
Keywords in English Active labour market policy; self-employment policy; unemployment; Czech Republic
Changed by Changed by: RNDr. Daniel Jakubík, učo 139797. Changed: 13/1/2021 01:35.
Abstract
Článek se zaměřil na zhodnocení podpory pro zahájení podnikání, která je poskytována v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. Provedli jsme kontra-faktuální dopadované zhodnocení efektu programu u účastníků zapojených v roce 2014. Výsledky studie ukazují na menší přítomnost podpořených uchazečů v evidenci Úřadu práce a jejich menší návratnost do evidence Úřadu práce než v kontrolní skupině. Více než 90 procent podpořených účastníků se ve sledovaném období tří let nevrátilo do evidence Úřadu práce. Tento výsledek může být interpretován jako pozitivní dopad programu. Článek také nabízí podněty pro další cílenost programu a pro další výzkum.
Abstract (in English)
The article aims to analyse the effects of the start-up subsidy programme for unemployed in the Czech Republic, which is provided by the Ministry of Labour and Social Affairs. We explored to what extent participants in the programme in 2014 returned to unemployment three years after the end of the programme, i.e., 2014-2017. Methodologically, we conducted counterfactual impact analysis, where we matched participants in the programme with those who were not supported by any measures of active labour market policy. The results show that participants in the programme return to unemployment to a lesser extent. In total, they spent fewer days in unemployment during the follow-up period, and they returned to unemployment fewer times when compared with non-participants. Overall, 91.3% of participants never returned to unemployment during the analysed period. These results can be interpreted as a positive outcome of the programme. The article also offers implications for targeting the programme and for future research.
Print
Add to clipboard Displayed: 28/3/2024 10:20