CÍGLER, Hynek a Vendula ŠAMAJOVÁ. Matematické usuzování a zpracování numerických podnětů z hlediska výzkumu i psychologické praxe. In Kognitivní škola. 2020.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Matematické usuzování a zpracování numerických podnětů z hlediska výzkumu i psychologické praxe
Název anglicky Math reasoning and processing of numeric stimuli in research and psychological practice
Autoři CÍGLER, Hynek a Vendula ŠAMAJOVÁ.
Vydání Kognitivní škola, 2020.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizace Fakulta sociálních studií – Masarykova univerzita – Repozitář
Klíčová slova anglicky approximate number system; object tracking system; mathematical anxiety; mathematical education
Změnil Změnil: RNDr. Daniel Jakubík, učo 139797. Změněno: 10. 4. 2021 01:48.
Anotace
Předchozí výzkumy se vesměs shodují na tom, že matematické schopnosti souvisejí s řadou aspektů lidského života: např. velikostí příjmu, zaměstnatelností, kariérním postupem či životní spokojeností. Nicméně výrazně nižší shoda panuje na tom, co to tedy matematické schopnosti jsou a jaká je jejich podstata. V našem příspěvku shrneme různé přístupy ke studiu matematických a prematematických schopností. Pokusíme se tyto schopnosti rovněž postavit vedle jiných kognitivních schopností, a to zejména z pohledu CHC teorie inteligence, a popíšeme i kognitivní procesy vedoucí ke správnému, anebo naopak specificky chybnému řešení matematických úloh. Dále představíme tzv. „kognitivní prerekvizity“ numerického a prenumerického myšlení, tedy fylogeneticky ukotvené kognitivní procesy umožňující operace s množstvím. Tyto teoretické poznatky pak vztáhneme i k jiným oblastem psychologického výzkumu: např. k mezikulturním odlišnostem, vlivu motivace a genderových stereotypů na matematický výkon. Rovněž ukážeme, že již zmíněná souvislost „matematických schopností“ s různými pozitivními aspekty života je pouze zdánlivá a skutečné kauzální příčiny zřejmě leží jinde. Závěrem pak zmíníme možnosti využití některých neurálních korelátů a kognitivních prekurzorů matematického myšlení nejen v oblasti diagnostiky dyskalkulie a představíme náš pilotní výzkum v této oblasti.
Anotace anglicky
Previous research showed that mathematical abilities are related to many aspects of human life as income levels, employability, career advancement, or life satisfaction. However, there is a much lower consensus on what they are. We will summarize various approaches, how to study mathematical and prematematical abilities. We will also try to locate these abilities alongside other cognitive abilities, especially from the perspective of the CHC theory of intelligence, and we will also describe the cognitive processes leading to correct or wrong solutions of mathematical problems. Furthermore, we introduce the so-called "cognitive prerequisites" of numerical and prenumerical thinking, ie cognitive processes enabling operations with quantities. We then relate these theoretical findings to other areas of psychological research: intercultural differences, the influence of motivation and gender stereotypes on mathematical performance. We will also show that the this link between “mathematical abilities” and the various positive aspects of life is rather false and the real causal causes seem to be different. Finally, we will mention the possibilities of using some neural correlates and cognitive precursors of mathematical thinking not only in the field of diagnosis of dyscalculia and we will present our pilot research in this area.
Typ Název Vložil/a Vloženo Práva
KS_cigler_samajova.pdf Licence Creative Commons  Verze souboru 15. 8. 2020

Vlastnosti

Název
KS_cigler_samajova.pdf
Adresa v ISu
https://repozitar.cz/auth/repo/39054/874245/
Adresa ze světa
https://repozitar.cz/repo/39054/874245/
Adresa do Správce
https://repozitar.cz/auth/repo/39054/874245/?info
Ze světa do Správce
https://repozitar.cz/repo/39054/874245/?info
Vloženo
So 15. 8. 2020 09:29

Práva

Právo číst
  • kdokoliv v Internetu
Právo vkládat
 
Právo spravovat
  • osoba Mgr. Lucie Vařechová, uco 106253
  • osoba RNDr. Daniel Jakubík, uco 139797
  • osoba Mgr. Jolana Surýnková, uco 220973
Atributy
 
Vytisknout
Přidat do schránky Zobrazeno: 27. 4. 2024 22:13