STUCHLÍK, Stanislav. Nový typ bronzové jehlice ve Slezsku. Studia archaeologica Brunensia. Brno: Masarykova univerzita (Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU, 2017, roč. 22, č. 2, s. 85-96. ISSN 1805-918X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Nový typ bronzové jehlice ve Slezsku.
Název česky Nový typ bronzové jehlice ve Slezsku.
Název anglicky A new type of bronze pin in Silesia.
Autoři STUCHLÍK, Stanislav (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Studia archaeologica Brunensia, Brno, Masarykova univerzita (Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU, 2017, 1805-918X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60102 Archaeology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/47813059:19240/17:A0000294
Organizace Filozoficko-přírodovědecká fakulta – Slezská univerzita v Opavě – Repozitář
Klíčová slova česky Bronzové špendlíky; špendlíky s dutou kulovou hlavou; Horní Slezsko; Dolní Slezsko
Klíčová slova anglicky Bronze pins; pins with hollow spherical head; Urnfield Period; Upper Silesia; Lower Silesia
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Petra Kuklová, učo 1844. Změněno: 5. 4. 2019 09:10.
Anotace
V posledních letech objevili amatéři ve Slezsku pomocí detektoru tři nové bronzové jehlice. Jde o dosud neznámý typ dvoudílné jehlice s velkou dutou kulovitou hlavicí, která má na spodní straně dva nevelké otvory. Vzdálené obdoby pro ně známe z Francie, Švýcarska, Německa a ojediněle i z Čech. Jehlice ze Slezska jsou však, na rozdíl od zmíněných analogií, vždy dvojdílné a mají plechovou hlavici se dvěma nevelkými otvory na spodní straně. Všechny tři jehlice pocházejí z ojedinělých nálezů. Datovat je můžeme podle vzdálených obdob a na základě místa nálezu pouze rámcově do období popelnicových polí.
Anotace anglicky
In the past few years, amateur detectorists in Silesia discovered three new bronze pins. They represent a still unknown type of a two-part pin with large hollow spherical head with two small holes at its bottom. Remote analogies are known from France, Switzerland, Germany and sporadically from Bohemia as well. But only the finds from Silesia, unlike the above analogies, are always composed of two parts and have a sheet metal head with two small perforations at the bottom. All three pins are isolated finds. According to remote analogies and the finding places, we can date them only generally to the Urnfield Period.
Vytisknout
Přidat do schránky Zobrazeno: 26. 4. 2024 20:59