STÁREK, Lukáš a Michaela KOUBKOVÁ PAVLŮ. Informační a komunikační technologie na I. stupni základní školy v době pandemie Covid-19. JTIE - Journal of Technology and Information Education. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2021, roč. 13, č. 2, s. 175-190. ISSN 1803-537X. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5507/jtie.2021.013.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Informační a komunikační technologie na I. stupni základní školy v době pandemie Covid-19
Název anglicky INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES AT THE 1ST STAGE OF THE PRIMARY SCHOOL DURING PANDEMIOE COVID-19
Autoři STÁREK, Lukáš (203 Česká republika, garant, domácí) a Michaela KOUBKOVÁ PAVLŮ (203 Česká republika, domácí).
Vydání JTIE - Journal of Technology and Information Education, Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci, 2021, 1803-537X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50302 Education, special
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/46358978:_____/21:00000181
Organizace Univerzita Jana Amose Komenského Praha s.r.o. – Repozitář
Doi http://dx.doi.org/10.5507/jtie.2021.013
Klíčová slova česky distanční výuka;moderní technologie;pedagog;pandemie Covid-19;žák
Klíčová slova anglicky distance learning;modern technology;pedagogue;pandemic Covid-19;the disciple
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: Roman Zezulka, učo 1135. Změněno: 29. 4. 2022 11:18.
Anotace
Cílem tohoto příspěvku bylo zjistit, jak pedagogové na 1. stupni základních škol vnímají moderní technologie, jako nástroj distanční výuky v rámci proběhlé vlny pandemie Covid-19. Jaké byly jejich zkušenosti z této oblasti, doby a jaké vybavení (software a hardware) měli pro naplňování edukační podstaty své profese. Jako metodu pro výzkumné šetření jsme použili dotazník, kdy jsme vyhodnocovali odpovědi celkem od 149 respondentů – pedagogů působících na 1. stupni základních škol. Dotazník byl tvořen ze 17 otázek, z části sociodemografických a v návaznosti na ně byly otázky s ohledem na podstatu výzkumného šetření. Z celkového výstupu výzkumného šetření je patrné, že pedagogové 1. stupně základních škol, s ohledem na demografické rozložení, mají pozitivní vztah k moderním technologiím. Tento vztah/postoj byl hodnocen výslednou známkou 1,74 (známka brána jako v rámci školního prostředí). Samotné materiální zajištění distanční výuky nebo techniky v běžné frontální výuce není nikterak překvapivé. Pedagogové ve velké míře používají techniku, která je obecně známá a využívána i v jiných profesích nebo každodenních činnostech/aktivitách běžného obyvatele. Jedná se především o notebook a tiskárnu. Problematika moderních technologií a online nástrojů je velmi složitá, protože se jedná o zcela novou éru, kterou si současná populace prochází. Vývoj technologií jde velmi intenzivně dopředu. Prohlubovat znalosti a dovednosti nyní musí právě pedagogové, kteří vedou současné žáky základním vzděláním a dávají jim základ digitálních a informačních technologií. S ohledem na pandemickou situaci v rámci Covid-19 je patné, že došlo k radikálnímu zvratu v rámci schopností pedagogů a přístupu samotných škol k distanční výuce za pomoci moderních technologií.
Anotace anglicky
The aim of this paper was to find out how primary school teachers perceive modern technology as a tool for distance learning in the wave of the Covid-19 pan- demic. What was their experience in this area, time and what equipment (software and hardware) they had to fulfill the educational essence of their profession. As a method for the research survey, we used a questionnaire, where we evaluated the answers from a total of 149 respondents – teachers working at the first stage of primary schools. The questionnaire consisted of 17 questions, partly socio-demographic and, in connection with them, questions with regard to the essence of the research survey. From the overal output of the research survey, it is clear that primary school teachers, with regard to the demographic distribution, have a positive attitude towards modern technologies. This relationship / attitude was evaluated with a final grade of 1.74 (grade taken as part of the school environment). The material provision of distance learning or technology in ordinary frontal teaching is not at all surprising. Educators make extensive use of a technique that is generally known and used in other professions or in the daily activities of the ordinary person. It is mainly a laptop and a printer. The issue of modern technologies and online tools is very complex, because it is a completely new era that the current population is going through. Technology development is advancing very intensively. It is now the educators who guide current pupils through basic educa- tion and give them a foundation in digital and information technologies who need to deepen their knowledge and skills. Given the pandemic situation within Covid-19, it is clear that there has been a radical reversal in the ability of teachers and the schools themselves to access distance learning with the help of modern technology.
Vytisknout
Přidat do schránky Zobrazeno: 4. 5. 2024 23:24