Informační systém Repo
KREJČÍ, Pavel. Kocourkovská fikce v českém a slovenském kontextu. In V bezkraja večen i nezrim. Jubileen sbornik posveten na prof. d.f.n. Žoržeta Čolakova. 1. vyd. Plovdiv: Universitetsko izdatelstvo "Paisij Chilendarski", 2020. s. 426-435. ISBN 978-619-202-612-7.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Kocourkovská fikce v českém a slovenském kontextu
Název anglicky "Kocourkov" Fiction in Czech and Slovak Context
Autoři KREJČÍ, Pavel.
Vydání 1. vyd. Plovdiv, V bezkraja večen i nezrim. Jubileen sbornik posveten na prof. d.f.n. Žoržeta Čolakova, od s. 426-435, 10 s. 2020.
Nakladatel Universitetsko izdatelstvo "Paisij Chilendarski"
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Stát vydavatele Bulharsko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Organizace Filozofická fakulta - Masarykova univerzita
ISBN 978-619-202-612-7
Klíčová slova česky česká frazeologie; slovenská frazeologie; Kocourkov; Kocúrkovo
Klíčová slova anglicky Czech phraseology; Slovak phraseology; Kocourkov; Kocúrkovo
Změnil Změnil: RNDr. Daniel Jakubík, učo 139797. Změněno: 21. 2. 2021 02:10.
Anotace
Příspěvek se zabývá kvazitoponymy Kocourkov, resp. Kocúrkovo, které nejen, že se vyskytují v české a slovenské frazeologii, ale fungují též jako specifická alegorie. Kocourkov/Kocúrkovo je fiktivní lokalita charakteristická specifickou strukturou svých obyvatel. V příspěvku mapujeme jejich výskyt v české a slovenské literatuře a filmu a také se pokoušíme odhalit motivaci pro pojmenování fiktivních lokalit těmito kvazitoponymy.
Anotace anglicky
The paper deals with the quasitoponym “Kocourkov”, also “Kocúrkovo”, which not only occurs in Czech and Slovak phraseology, but also works as a specific allegory. “Kocourkov/Kocúrkovo” is a fictional locality characterized by a specific structure of its population. In the paper we map its occurrence in Czech and Slovak literature and film and we also tried to reveal the motivation for naming fictitious localities with these quasitoponyms.
Zobrazeno: 22. 4. 2021 01:24