ZIBNER, Jan. Artificial Intelligence: A Creative Player in the Game of Copyright. European Journal of Law and Technology. Belfast: Queen's University of Belfast, 2019, vol. 10, No 1, p. 1-20. ISSN 2042-115X.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Artificial Intelligence: A Creative Player in the Game of Copyright
Name in Czech Umělá inteligence: Kreativní hráč ve hře autorského práva
Authors ZIBNER, Jan (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition European Journal of Law and Technology, Belfast, Queen's University of Belfast, 2019, 2042-115X.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Country of publisher United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14220/19:00109804
Organization Právnická fakulta – Repository – Repository
Keywords (in Czech) umělá inteligence; autor; autorské právo
Keywords in English artificial intelligence; author; copyright
Links MUNI/A/1146/2017, interní kód Repo.
Changed by Changed by: RNDr. Daniel Jakubík, učo 139797. Changed: 8/9/2020 09:15.
Abstract
Artificial intelligence (AI) may be understood in countless ways. However, it may be understood to be an entity sufficiently simulating the cognitive aspects of human thinking. As such, AI can make valuable outcomes which are able to meet the individual conceptual features of copyrighted works and to gain copyright protection. Based on that we could call AI an author of such works. Nevertheless, despite all the development around intellectual property, AI is not reflected enough. Copyright is still based on the ideas of previous centuries and persists on the criterion of a natural person as the author. Therefore, it is needed to analyse AI in this context, its creative options, place in the world of intellectual property law, and to shift the paradigm of copyright towards the modern age, the age of AI. The paper focuses on a rudimentary metanalysis of AI and copyright in mutual interactions. In the beginning, the author's research is introduced with outlining all the intended proposed phases of regulation of AI within the copyright law and the methodology suitable for such a move. In the second chapter, AI definition and outcomes for the further operating are presented as well as its creative options which are rudimental for the assessment of the conceptual features. The third chapter deals with the copyright aspects of an AI itself focusing on an analysis of the applicable law on the national, supranational and international level. The fourth chapter represents the critical analysis and demarcation of the main problematic friction surfaces of copyright and earlier defined AI. The paper is concluded by an overall assessment of the analysis.
Abstract (in Czech)
Umělá inteligence (AI) může být chápána mnohými způsoby. Jedním z nich je i nahlížení na AI jako entitu simulující kognitivní aspekty lidského myšlení. Jako taková pak umělá inteligence může tvořit cenné výstupy, které mohou potenciálně naplnit jednotlivé pojmové znaky autorského díla a získat autorskoprávní ochranu. Na základě toho bychom mohli o AI hovořit jako o autorovi takových děl. Nicméně, i přes veškerý vývoj na poli práva duševního vlastnictví není AI v této pozici dostatečně reflektována. Autorské právo stále setrvává na myšlenkách minulých století a trvá na kritériu fyzické osoby jako autora. Proto je třeba provést analýzu tvůrčích možností AI, jejího místa v systému práva duševního vlastnictví a posunout paradigma autorského práva směrem k moderní době, době AI. Článek se soustředí na základní metaanalýzu AI a autorského práva ve vzájemné interakci. Na začátku je představen výzkum autora se všemi zamýšlenými fázemi regulace AI v rámci autorského práva a nastíněna základní metodologie. Ve druhé kapitole je pak představena definice AI, jakož i jednotlivé výstupy, které je schopna tvořit a které jsou základní pro posuzování jednotlivých pojmových znaků. Třetí kapitola se věnuje autorskoprávním aspektům AI samotné při reflektování národní, nadnárodní a mezinárodní právní úpravy. Čtvrtá kapitola poté představuje kritickou analýzu a vymezení základních problémových třecích ploch autorského práva a dříve definované AI, na což navazuje závěr s celkovým zhodnocením prováděné analýzy.
Type Name Uploaded/Created by Uploaded/Created Rights
662-3037-2-PB.pdf   File version 15/8/2020

Properties

Name
662-3037-2-PB.pdf
Address within IS
https://repozitar.cz/auth/repo/38718/871930/
Address for the users outside IS
https://repozitar.cz/repo/38718/871930/
Address within Manager
https://repozitar.cz/auth/repo/38718/871930/?info
Address within Manager for the users outside IS
https://repozitar.cz/repo/38718/871930/?info
Uploaded/Created
Sat 15/8/2020 04:47

Rights

Right to read
  • anyone on the Internet
Right to upload
 
Right to administer:
  • a concrete person Mgr. Lucie Vařechová, uco 106253
  • a concrete person RNDr. Daniel Jakubík, uco 139797
  • a concrete person Mgr. Jolana Surýnková, uco 220973
Attributes
 
Print
Add to clipboard Displayed: 27/9/2024 01:18