CHMELAŘOVÁ, Magdalena. INTERNET VĚCÍ A PLÁNOVÁNÍ PROCESŮ VE VEŘEJNÉ SPRÁVĚ (INTERNET OF THINGS AND PLANNING OF PROCESSES IN PUBLIC ADMINISTRATION). 2017.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name INTERNET VĚCÍ A PLÁNOVÁNÍ PROCESŮ VE VEŘEJNÉ SPRÁVĚ
Name (in English) INTERNET OF THINGS AND PLANNING OF PROCESSES IN PUBLIC ADMINISTRATION
Authors CHMELAŘOVÁ, Magdalena (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 2017.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Scientific or artistic work award
Field of Study 50900 5.9 Other social sciences
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Webová adresa ukazující na publikaci, kde je plný text výsledku
RIV identification code RIV/47813059:19510/17:A0000064
Organization Fakulta veřejných politik v Opavě – Slezská univerzita v Opavě – Repository
Keywords in English Internet Things; Intelligent Technology; Infrastructure; Processes; Smart Cities
Changed by Changed by: Magdalena Chmelařová, učo 2094. Changed: 5/4/2018 15:42.
Abstract
Internet věcí, vývoj a zavádění moderních technologií dnes výrazně mění život ve městech a obcích. Zavádění koncepce chytrých měst je v české společnosti spíše na počátku, přibližně 20 % municipalit se k této koncepci připojilo. Implementace a nasazení inteligentních technologií povede k propojení komunikační, gridové a infrastruktury datových úložišť a vznikající sítě sítí pak zajistí nejenom vzájemnou spolupráci, ale umožní nasazení inteligentních procesů, které urychlí udržitelný rozvoj v dané lokalitě. Řada subjektů se řídí a postupně rozvíjí strategie Evropské unie, které jsou definovány v dokumentu „Digitální agenda pro Evropu“. Jde například o projekty e-mobility, efektivní plánování a integrace procesů či soutěž „Chytrá radnice“, kterou organizuje Úřad vlády ve spolupráci s Českou spořitelnou a společností O2 IT servis s cílem vyvolat zájem a inspirovat při zavádění moderních technologií. Cíle stati spočívají v prezentaci výsledků analýzy sekundárních dat a uvedení příkladů dobré praxe, zejména v podmínkách Moravskoslezského kraje. Smart City lze tedy chápat jako koncept, který představuje zvýšení kvality života občanů prostřednictvím inovativních řešení, digitálních, informačních a komunikačních technologií vycházejících z technologického pokroku.
Abstract (in English)
The Internet of Things, the development and deployment of modern technologies today dramatically alters life in towns and municipalities. The implementation of the concept of smart cities is rather at the beginning in the Czech society, with approximately 20% of municipalities joining this concept. Implementing and deploying intelligent technologies will connect the communications, grid and data warehousing infrastructures, and the emerging network of networks will not only ensure mutual collaboration but will enable intelligent processes to be deployed to accelerate sustainable development at the site. A number of entities are following and gradually developing the European Union's strategies as defined in the Digital Agenda for Europe document. These include e-mobility projects, effective planning and process integration, and the Smart City Hall competition organized by the Government Office in cooperation with Česká spořitelna and O2 IT serves, with the aim of raising interest and inspiring in the implementation of modern technologies. The objectives of this report are to present the results of secondary data analysis and to present examples of good practice, especially in the conditions of the Moravian-Silesian Region. Smart City can therefore be seen as a concept to improve the quality of life of citizens through innovative solutions, digital, information and communication technologies based on technological progress.
Print
Add to clipboard Displayed: 8/5/2024 00:13