D
2017
Psychodiagnostické testy a jejich používání pohledem autorského práva
MYŠKA, Matěj
Basic information
Original name
Psychodiagnostické testy a jejich používání pohledem autorského práva
Name (in English)
Psychodiagnostic Tests and Their Use: a Copyright Perspective
Authors
MYŠKA, Matěj (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)
Edition
Zlín, MEZINÁRODNÍ KONFERENCE – SBORNÍK PŘÍSPĚVKŮ PSYCHOLOGIE PRÁCE A ORGANIZACE 2017 PRACOVNÍ POTENCIÁL A JEHO PROMĚNY V ČASE, p. 454-463, 10 pp. 2017
Publisher
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Other information
Type of outcome
Proceedings paper
Field of Study
Legal sciences
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
is not subject to a state or trade secret
Publication form
electronic version available online
RIV identification code
RIV/00216224:14220/17:00095389
Organization
Právnická fakulta – Repository – Repository
Keywords in English
copyright; author's work; exceptions and limitations of copyright; scientific research; psychodiagnostic test
Links
GA15-20763S, research and development project.
V originále
Cílem příspěvku je podat stručný přehled problematických autorskoprávních otázek souvisejících s užíváním testů v psychodiagnostice. V první části se věnuje otázce, kdy a za jakých podmínek může být psychodiagnostický test vůbec chráněn autorským zákonem. Posouzení existence díla za pomoci “testu pojmových znaků autorského díla” (Telec, 1997b) je totiž klíčové pro aplikaci právní ochrany zakotvené v autorském zákoně. Další část příspěvku analyzuje, kdy a za jakých podmínek lze užít předmět ochrany (tedy autorské dílo), k němuž výzkumník nevykonává příslušná práva. Stát se tak může jednak na základě licenční smlouvy nebo při aplikaci výjimek a omezení autorského práva, zejména pak bezúplatné zákonné citační licence. Představen a vysvětlen je i tzv. „třístupňový test“ jako obecná materiální podmínka aplikace všech zákonných výjimek a omezení z autorského práva. V závěru pak příspěvek doporučuje spíše defenzivní restriktivní přístup k mimosmluvním institutům užití díla a to z důvodu prevence potenciálních sporů. Alternativou ke komerčně poskytovaným psychotestům může být užívání psychotestů dostupných za podmínek tzv. „veřejných licencí“. I v takovém případě je ale nutné dodržovat podmínky autorem zvolené licence (jako např. zákaz komerčního užívání), neboť jejich nedodržení vede k ukončení licence a v konečném důsledku k zásahu do absolutních autorských práv.
In English
The aim of this paper is to provide a brief overview of problematic issues related to the use of the psychodiagnostic test. The first part deals with the question of when and under what conditions psychodiagnostic tests can be protected by copyright law at all. Assessing the existence of a work with the help of the "test of the conceptual features of a work" (Telec, 1997b) is crucial for the application of legal protection provided by the Copyright Act. The next part of the paper analyses when and under what conditions the object of protection (i.e. the work) to which the researcher does not exercise the relevant rights may be used. This may be allowed either on the basis of a license agreement or on the basis of an exception or limitation to copyright law, in particular the quotation exception. The so-called three-step test that could be understood as a general material condition for the application of all legal exceptions and limitations of copyright is introduced and explained. In conclusion, the paper recommends a rather defensive and restrictive approach to non-contractual institutes allowing the use of the work in order to prevent potential disputes. An alternative to commercially-provided psychodiagnostic tests may be the use of psychodiagnostic tests that are available under the so-called public licenses. Even in this case, however, it is necessary to respect the conditions set by the author in the selected license (such as the prohibition of commercial use), as non-compliance leads to termination of the license and ultimately to infringement of copyright.
Displayed: 9/5/2025 23:34