J 2015

Are We Getting Good Decisions by Top-level Domain Name Dispute Resolution Providers?

LOUTOCKÝ, Pavel

Základní údaje

Originální název

Are We Getting Good Decisions by Top-level Domain Name Dispute Resolution Providers?

Název česky

Dostává se nám dobrých rozhodnutí poskytovateli mimosoudního rozhodování v případě sporů o doménová jména nejvyššího řádu?

Autoři

LOUTOCKÝ, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Masaryk University Journal of Law and Technology, Brno, Masarykova univerzita, 2015, 1802-5943

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

Právní vědy

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14220/15:00084107

Organizace

Právnická fakulta – Masarykova univerzita – Repozitář

EID Scopus

2-s2.0-84954418105

Klíčová slova česky

Doménové jméno; online dispute resolution; online řešení sporů; ICANN; UDRP

Klíčová slova anglicky

Domain name; online dispute resolution; ICANN; UDRP

Návaznosti

MUNI/A/1320/2014, interní kód Repo.
Změněno: 2. 9. 2020 07:43, RNDr. Daniel Jakubík

Anotace

V originále

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) has offered unique solution to deal with disputes regarding the registration of internet domain names (so called trademark dilemma) in 1999. Uniform domain name Dispute Resolution Policy (UDRP) delimits procedural rules to solve such disputes and to create non – binding decision (binding between involved parties) which approves / rejects the transfer of the domain name to new (trademark) owner. This paper has to focus on the question whether we are getting good decisions or the decisions in similar cases are decided more or less randomly. It is necessary to focus on such question also because of the fact that ICANN is planned to be transferred to the global multi - stakeholder community this year. Is the decision making process ready for such a big change or is it easily suggestible? To try to answer this question it will be necessary to go through the history and activities of ICANN and to focus mainly on UDRP process. Comparison of the convenient trademark dilemma cases or statistics will try to show defects of the rules, which are pointing at problems not only recently but already for quite a long time. The conclusion then is to articulate possible future development and to offer some recommendations of what is necessary to pay attention to.

Česky

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) nabídla v roce 1999 unikátní řešení pro rozhodování sporů souvisejících s registrací internetových doménových jmen (tzv. trademark dilemma). Uniform domain name Dispute Resolution Policy (UDRP) vymezuje procesní pravidla pro řešení takových sporů a zakotvuje nezávazné rozhodování (závazné je smluvně mezi zúčastněnými stranami), které potvrzuje / zamítá převod doménového jména novému vlastníkovi. Tento článek se zaměřuje na otázku, zda získáváme dobrá rozhodnutí či v podobných případech je rozhodováno zcela náhodné. Na takovou otázku je třeba se zaměřit i vzhledem k tomu, že je do budoucna plánováno, že ICANN bude transformován do mezinárodní organizace. Je tedy rozhodovací proces připraven na tak velké změny, nebo je jeho rozhodování snadno ovlivnitelné? Ve snaze odpovědět na tuto otázku, bude nutné projít historii a činnost ICANN a zaměřit se hlavně na UDRP proces. Srovnání vhodných případů či statistik se bude snažit naznačit vady v pravidlech, které způsobují problémy v rozhodování, a to nejen v poslední době, ale po již poměrně dlouhou dobu. Na závěr pak bude formulováno doporučení, čemu je nutné při budoucí úpravě pravidel věnovat pozornost.

Přiložené soubory